Vydání osvědčení o státním občanství České republiky a zjišťování státního občanství České republiky
V osvědčení o státním občanství České republiky (dále jen "osvědčení") se uvádí údaj o tom, že fyzická osoba je k datu jeho vydání státním občanem České republiky, a na žádost i údaj o tom, kdy, jakým způsobem a podle jakého právního předpisu fyzická osoba české či československé státní občanství nabyla nebo pozbyla, nebo také o tom, že k určitému datu nebo v určitém období byla českým státním občanem či československým státním občanem, příp. o tom, že fyzická osoba je státním občanem České republiky od určitého data nepřetržitě do doby vydání osvědčení.
Na žádost je rovněž možné vydat osvědčení o tom, že fyzická osoba není k datu jeho vydání státním občanem České republiky.
Osvědčení se vydává na žádost fyzické osoby, o jejíž státní občanství se jedná.
Za dítě mladší 15 let mohou podat žádost o vydání osvědčení jeho zákonní zástupci nebo opatrovník, který k žádosti připojí pravomocné rozhodnutí soudu o svém ustanovení; místo zákonného zástupce může podat žádost rovněž osoba, které bylo dítě svěřeno pravomocným soudním rozhodnutím do péče, nebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které pečují o dítě na základě pravomocného soudního rozhodnutí.
Žádost o vydání osvědčení, které se bude týkat zemřelé osoby, může podat:
příbuzný této osoby v řadě přímé, sourozenec, vdova nebo vdovec,
fyzická osoba, která prokáže právní zájem na vydání osvědčení.
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Podáním písemné žádosti na příslušný úřad.
Žádost o vydání osvědčení se podává u krajského úřadu příslušného podle místa trvalého, popř. posledního trvalého pobytu fyzické osoby, o jejíž státní občanství se jedná, na území České republiky.
Pokud fyzická osoba trvalý pobyt na území České republiky nikdy neměla, je místně příslušným Úřad městské části Praha 1.
V cizině lze podat žádost u zastupitelského úřadu, který ji bezodkladně zašle příslušnému krajskému úřadu v České republice.
rodný list, oddací list, pokud uzavřela manželství, doklad o vzniku partnerství, pokud vstoupila do partnerství, popř. doklad o rozvodu manželství, doklad o zrušení partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera,
rodné listy rodičů, jejich oddací list, pokud uzavřeli manželství, popř. doklad o rozvodu manželství, jejich úmrtní listy, pokud zemřeli, má-li tyto doklady žadatel k dispozici,
dříve vydané doklady o jejím státním občanství a o státním občanství rodičů, popř. i dalších předků, má-li tyto doklady žadatel k dispozici,
doklad o osvojení, došlo-li k osvojení osoby, o jejíž osvědčení se jedná, státním občanem České republiky,
doklad prokazující datum a způsob nabytí cizího státního občanství.
Žadatel na vyžádání krajského úřadu předloží i jiné doklady, pokud je jejich předložení podstatné pro zjištění státního občanství dotčené fyzické osoby.
K dokladu o osvojení, který je vydán orgánem cizího státu a který by mohl mít vliv na nabytí státního občanství České republiky, se přihlíží pouze tehdy, pokud lze osvojení v České republice podle zákona o mezinárodním právu soukromém uznat.
Doklady vystavené orgány cizího státu musí být opatřeny náležitým vyšším ověřením (superlegalizační doložkou nebo doložkou Apostille), nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, a úředním překladem do českého jazyka, jsou-li vystaveny v cizím jazyce.
Potřebné formuláře jsou k dispozici na krajském nebo zastupitelském úřadu.
Výše poplatku za vydání osvědčení činí 100 Kč; platba se uskutečňuje v hotovosti při předání osvědčení.
Vydání osvědčení pro účely vydání prvního občanského průkazu není zpoplatněno.
Je-li žádost podávána prostřednictvím zastupitelského úřadu, činí správní poplatek 300 Kč.
Lhůta pro vyřízení žádosti je maximálně 180 dnů.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Případné dotazy lze zaslat na e-mailové adresy: obcanmat@mvcr.cz nebo bezuchova@mvcr.cz.
Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky a o změně některých zákonů (zákon o státním občanství České republiky)
Odvolání proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o vydání osvědčení lze podat prostřednictvím úřadu, který rozhodnutí vydal, k Ministerstvu vnitra nebo k Magistrátu hlavního města Prahy, pokud rozhodnutí vydal některý z úřadů městských částí v Praze.
Pokud žadatel o vydání osvědčení (popř. zákonný zástupce nebo opatrovník žádající o vydání osvědčení pro dítě) uvede nepravdivý nebo neúplný údaj, který může mít zásadní vliv na rozhodnutí ve věci, anebo tento údaj zatají, v úmyslu neoprávněně získat osvědčení, lze mu za tento přestupek uložit pokutu až do výše 50 000 Kč.
03.03.2014
Bez časového omezení.
Rychlé odkazy
Snadný přístupu k informacím z našeho obsahu.
Mohlo by Vás zajímat