Od roku 2003 je možné datovat nepravidelný výskyt orla mořského na Tachovském okrese. Z šesti zatím doložených pozorování lze konstatovat, že orli se vyskytují ve dvou ročních obdobích a ve obou rybničních oblastech, tj. sedlišťské a borské. Podzimní až zimní výskyt je možné určit obdobím od IX. do I. měsíce, jarní výskyt se soustřeďuje do období III. až IV. měsíce. Pokud se jedná o věk, ve dvou případech ze šesti se jednalo o dospělého ptáka, v ostatních čtyřech, což je větší část pozorování se jednalo o mladé ptáky.
Výskyt v oblastech s větším množstvím rybníků je z hlediska výskytu v rámci České republiky také nejpravděpodobnějším místem pozorování. I výskyt na tachovském okrese je s největší pravděpodobností spojen s vyhledáváním potravy v jeho přirozeném prostředí. Rovněž i větší výskyt mladých ptáků je dán tím, že mladí ptáci se z velké části potulují po vyvedení v době tahu a v zimě v širokém okolí.
U dospělých orlů, kteří byli pozorováni se v jednom případě jednalo o dva ptáky pozorované na podzim, což byli pravděpodobně ptáci, kteří byli zastiženi při podzimním průtahu. Ve druhém případě byl pozorován jeden dospělý pták v půli ledna v době silných mrazů, což nasvědčuje tomu, že se jednalo o výskyt v období nedostatku potravy na zimovišti.
Ve většině případů se jednalo o pozorování ptáků při přeletu nad určitou oblastí. Pouze v posledním případě bylo možné pozorovat orla v delším časovém horizontu.
Dne 24.9.2005 jsem pozoroval mladého orla mořského v okolí rybníků na sklizeném poli obilí. V jeho bezprostřední blízkosti se pohybovala srna s kolouchem, aniž by jevila nějakou obavu z tak mohutného ptáka. Domnívám se, že příčinou bylo to, že orel požíral kořist, a tudíž nebyl pro další živočichy nebezpečím.
O jakou kořist se jednalo se mi nepodařilo zjistit. Předpokládám, že se mohlo jednat o uhynulý kus srnčí zvěře, která má zde své stanoviště. Spíše bych však předpokládal, že kořistí se stala kachna z polodivokého chovu. Tyto kachny jsou na borské rybniční kaskádě pěstovány ve velkém množství. Mohlo se jednat o uhynulou nebo postřelenou kachnu, protože v této době již běží odstřel těchto jedinců.
Velmi zajímavé bylo sledovat, jak na přítomnost orla reagují ostatní druhy ptáků, kteří svou přítomností reagovaly na výskyt orla. V blízkém remízku a jeho okolí se soustředilo sedm luňáků červených a dva krkavci velcí. Všichni tito ostatní potravní konkurenti se drželi v dosti velké vzdálenosti od hodujícího orla.
Teprve po vyplašení orla se reakce ostatních ptáků změnila. Po vzlétnutí začal orel kroužit a poměrně brzy dosáhl výšky 50 metrů. V této době však začala většina ptáků na něho útočit. Pravděpodobně až ve vzduchu se pro ně stal orel nebezpečným a proto se ho snažili zahnat ze svého okolí.
Předpokládám, že pozorování tohoto dravce se bude postupně stávat častějším. Přirozené prostředí a nabídka potravy tomu zatím nasvědčují.
Tachov 3.10.2005 Karel Machač
Rychlé odkazy
Snadný přístupu k informacím z našeho obsahu.
Mohlo by Vás zajímat